با روغن موتور lubrifiant کک و مک خود را از بین ببرید

اکثر روغن موتور lubrifiant این روزها چند درجه (چند ویسکوزیته) هستند و دو عدد روی برچسب دارند که با یک W از هم جدا شده‌اند (مثلاً 5W-30). روغن ها اما این روزها کمتر رایج هستند. SAE روغن ها را آزمایش می کند و بسته به سرعت جریان آن در دماهای مختلف، یک عدد وزن یا درجه (ویسکوزیته) دلخواه به روغن اختصاص می دهد.

سیستم های شماره گذاری SAE عبارتند از: 0، 5، 10، 20، 30، 40، 50، 60. درجه به توانایی روغن برای روان یا روانکاری موتور در دمای معین اشاره دارد. اعداد پایین تر، روغن های نازک تر و با چسبندگی کمتر مناسب برای دماهای پایین هستند که معمولاً در زمستان یافت می شوند. “W” که در درجه روغن مشاهده می شود مخفف “زمستان” است (به عنوان مثال 5W30)
روغن 0W وای

سرعت جریان روغن ها نیز در دمای “گرم” 100 درجه سانتیگراد برای شبیه سازی موتور در حال کار آزمایش می شود. عدد 2 در روغن چند درجه به ویسکوزیته “گرم” روغن اشاره دارد.

بنابراین یک روغن 5W30 در 100 درجه سانتیگراد فقط به اندازه امتیاز بالاتر خود نازک می شود. اینطور فکر کنید: روغن 5W30 یک روغن 5 وزنی است که وقتی داغ شود بیشتر از یک روغن 30 وزنی رقیق نمی شود.

روغن موتور

رتبه بندی روغن چند درجه به این صورت است: SAE 5W-30. این بر اساس یک روغن 5 واتی است که در 25- درجه سانتیگراد آزمایش شده است اما در دمای بالا، بیش از یک روغن با وزن 30 رقیق نمی شود.

SAE به معنای انجمن مهندسین خودرو است، سازمانی که مسئول تعریف یک سیستم عددی برای درجه بندی روغن خودرو است. جایگزین هایی مانند ACEA (انجمن خودروسازان اروپا) و API (موسسه نفت آمریکا) وجود دارد، اما SAE به طور کلی استاندارد در این بخش از جهان در نظر گرفته می شود.

SAPS کم
اگر یک ماشین توربودیزل مدرن دارید که دارای فیلتر ذرات دیزلی (DPF) در اگزوز است، باید از روغن SAPS کم استفاده کنید.
SAPS مخفف عبارت “خاکستر سولفاته، فسفر، گوگرد” است و اغلب به آن روغن خاکستر کم گفته می شود.
در اروپا، طبق ACEA، روغن کم خاکستر با برچسب C1 (0.5٪ خاکستر)، C2 (0.8٪ خاکستر – مناسب تر برای موتورهای با کارایی بالاتر) و C3 است. در آمریکا CJ-4 وجود دارد.
بنابراین یک روغن موتور با برچسب 5W30 C1، C2 یا C3 یک روغن درجه 5w30 مناسب برای خودروهای مجهز به DPF است. اگر خودروی شما دارای DPF است، حتما بررسی کنید که آیا روغن با مشخصات C1، C2 یا C3 مورد نیاز است یا خیر.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.