تفاوت بریکت و آهن اسفنجی

در این مقاله به توضیحاتی درباره تفاوت بریکت و آهن اسفنجی خواهیم پرداخت. بریکت در حقیقت همان آهن اسفنجی می‌باشد، با این تفاوت که در هنگام ساخت شکلی فشرده به خود گرفته است. بنابراین تفاوت بریکت و آهن اسفنجی در نحوه ی ساخت و تولید این دو محصول می باشد.

آهن اسفنجی محصولی می باشد که از شیوه ی احیای مستقیم سنگ آهن به دست می آید و شباهت زیادی به اسفنج دارد. بریکت نیز در حقیقت همان آهن اسفنجی می باشد که تنها روش های ساخت گوناگون سبب ایجاد تفاوت در آن ها شده است. بریکت به صورت فشرده تولید می شود و دارای انواع مختلفی می باشد که شامل‌ موارد‌ زیر‌ می باشد:

  1. بریکت‌ گرم
  2. بریکت‌ نرم
  3. بریکت‌‌ سرد

اما برای تولید آهن اسفنجی روش های مختلفی وجود خواهد داشت، که عبارت است از:

  • روش زغال حرارتی
  • روش گاز طبیعی
  • روش میدرکس

این روش ها تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند و تولید کننده می تواند با توجه منابع و میزان بودجه خود گزینه مناسب را تعیین نماید. بریکت و آهن اسفنجی هر کدام برای کار خاصی طراحی گشته اند و ویژگی های خاص خودشان را دارند و نمی توان گفت، کدام‌ یک‌ بر دیگری برتری دارد.

تفاوت بریکت و آهن اسفنجی

خرید و فروش آهن اسفنجی

خرید و فروش آهن اسفنجی امکان خرید و فروش آهن اسفنجی از طریق تولید کنندگان داخلی امکان پذیر خواهد بود. شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر شرکتی ایرانی در شهر سیرجان واقع در، استان کرمان می باشد. این شرکت در حال حاضر با بهره گیری از بهترین متد روز دنیا و علم و دانش و توان داخلی به عنوان یکی از پیشرفته ترین واحدهای تولید آهن و فولاد در سطح منطقه شناخته شده است. این شرکت در نزدیکی معادن غنی سنگ آهن بوده و با هدف تولید آهن اسفنجی با ظرفیت ۳٫۴ میلیون تن و انواع اسلب ورق فولادی با ظرفیت سالانه ۳ میلیون تن احداث شده است. خط ها و واحدهای تولیدی این شرکت در دو فاز در حال برنامه ریزی و اجرا هستند، که فاز یک شامل یک واحد مگامدول آهن اسفنجی به ظرفیت سالیانه ۱٫۷ میلیون تن و یک واحد فولادسازی به روش اسلب نازک، به ظرفیت سالیانه ۱٫۵ میلیون تن و نورد پیوسته به ظرفیت سالیانه ۳ میلیون تن ورق می باشد. فاز دو این شرکت نیز شامل یک واحد مگامدول آهن اسفنجی به ظرفیت سالیانه ۱٫۷ میلیون تن و یک واحد فولاد سازی به روش اسلب نازک، به ظرفیت سالانه ۱٫۵ میلیون تن می باشد. این شرکت با جذب هزاران نیروی انسانی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای این شرکت در حال فعالیت هستند، نقش به سزایی را در حل معضل بیکاری در ایران ایفا کرده است.

در حال حاضر این شرکت سه طرح گوهر، کوثر و پروژه فولاد سازی را دارد که پروژه گوهر در دهه ۹۰ شروع شد و کار ساخت آن در سال ۹۳ به پایان رسید. در آغاز کار، سالانه ظرفیت تولید ۷/۱ میلیون تن آهن اسفنجی را داشت و پس از شکل‌ گیری شرکت توسعه آهن و فولاد با حدود ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی، به این شرکت منتقل گردید. این پروژه از دی ماه سال ۹۶ اجرایی گردید و وارد مرحله بهره برداری آزمایشی شد. طرح فولادسازی و نورد گرم با ظرفیت سه میلیون تن در سال در حال اجرا است. محصول تولیدی این واحد فولادسازی، شامل انواع کلاف گرم می باشد.

صادرات عمده آهن اسفنجی گل گهر با شرایط ویژه به علت موفقیت هایی که در تولیدات روز افزون آهن اسفنجی کسب نمود، امروزه امکان صادرات عمده آهن اسفنجی را به مقادیر عمده و قابل توجه دارا می‌باشد. این کارخانه، بزرگ‌ترین تولید‌کننده آهن اسفنجی کشور می‌باشد، که با وجود تحریم های ظالمانه ای که علیه کشورمان صورت گرفته است و با وجود تحریم‌ کارخانه‌ها با حداکثر ظرفیت به فعالیت خود ادامه خواهد داد و رکوردهای خوبی‌را در این منطقه برجای گذاشته‌ است و با وجود این تحریم ها تولیدات خود را به هیچ عنوان متوقف نکرده است. مدیر عامل این‌ واحد‌ تولیدی درباره برنامه‌های این شرکت اظهار کرد این شرکت برنامه تولید بیش از ۳ میلیون تن آهن اسفنجی را در دستور کار خود گنجانده است و همچنین قصد دارد، تا با اجرای برنامه‌های توسعه‌ای، پروژه‌ها را با توان بالا به سرانجام برساند و همچنین مشکلات آهن اسفنجی را نیز حل نمایند.

امروزه صادرات عمده آهن اسفنجی با شرایط ویژه به کشور های دیگر به میزان زیادی انجام می شود و نسبت به سال های قبل افزایش یافته و برای افزایش بیشتر هم تلاش می‌نماید. صادرات آهن اسفنجی ایرانی علاوه بر این که می تواند برای کشور ارز آوری داشته باشد،‌ توانست بدین طریق بسیاری از مشکلات ناشی از تحریم ها را حل نماید و در داخل کشور نیز سبب توسعه ی تولید و ایجاد کارآفرینی می‌گردد. به واسطه‌ی اعتماد کشور های خریدار و وارد کننده این کالاها، می توان زمینه را برای گسترش هر چه بیشتر صادرات این کالا به کشور های هم جوار فراهم کرد. عرضه ی کالا ها و اقلام مرغوب به کشورهای خارجی، موجب‌ محبوبیت کالای صادراتی، شرکت صادرکننده و در نهایت کشور شده و بستری را فراهم نموده، که تجارت در سطح منطقه ای رونق زیادی پیدا کند. بنابراین برای صادرات موفق و روز افزون آنچه اهمیت ویژه ای دارد، در نظر گرفتن عوامل مربوط به کالای با کیفیت، پیاده سازی آن ها و نیز جلب رضایت خریداران می باشد. تجارت و صادرات آهن اسفنجی حتی می تواند، راه را برای صادرات سایر کالاهای مشابه نیز باز نماید.

در مراکز فروش آهن اسفنجی این‌ شرکت، امکان خرید و فروش آهن اسفنجی برای خریداران در سرتاسر ایران وجود خواهد داشت و امکانی را برای خریداران فراهم نموده، که برای خرید عمده آهن اسفنجی از روش های‌ متفاوت بتوانند، نیازهای خود را سفارش داده و خریداری‌ نمایند. عرضه کنندگان آهن اسفنجی، برای این‌ که فروش و بازرگانی موفقی داشته باشند، تمام شاخص ها و ویژگی های مربوط به کالای مرغوب را در نظر گرفته و انتظارات خریداران را به عنوان هدفی مهم در دستور کار خود قرار خواهند داد، تا هم تجارت و بازرگانی آن ها به واسطه ی اعتماد مصرف کنندگان به تولید کنندگان به تجارتی دائمی تبدیل گردد و هم محصول تولیدی و نشان شرکت معروف شود.

آنالیز آهن اسفنجی غدیر ایرانیان

آنالیز آهن اسفنجی غدیر ایرانیان با هدف توسعه صنایع آهن و فولاد کشور و در راستای توسعه اقتصادی و اجتماعی آنالیز آهن اسفنجی غدیر ایرانیان، با همکاری سازمان توسعه و نوسازی معادن، صنایع معدنی ایران و با مشارکت شرکت‌های سرمایه‌گذاری غدیر، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو و شرکت فولاد آلیاژی ایران در سال ۱۳۸۵ تاسیس گردید. کارخانه احیای مستقیم تولید آهن اسفنجی با ظرفیت تولید سالیانه یک میلیون تن در سال با هدف تامین آهن اسفنجی مورد نیاز واحدهای ذوب و ریخته‌گری استان یزد و سایر کارخانجات فولاد در کشور، در ۲۵ کیلومتری شهر اردکان واقع در استان یزد و در مجاورت گندله‌ سازی چادرملو و شرکت آهن و فولاد ارفع، در محدوده‌ای به وسعت ۸۶ هکتار تاسیس‌ گردید. کلیه فعالیت‌های مهندسی و طراحی اساسی و مهندسی تفصیلی این کارخانه بر اساس دانش فنی میدرکس انجام گردیده، همچنین به عنوان آخرین بهبودهای تکنولوژیک حاصل در فرآیند، طراحی سیستم‌ های کنترل و سایر مدول‌های میدرکس در ایران و جهان لحاظ گردید.

آهن اسفنجی دامغان

آهن اسفنجی دامغان برای تولید شمش و محصولات فولادی که دارای استحکام و دوام زیادی می باشند، به ماده اولیه ای محکم و با ثابت به نام آهن اسفنجی دامغان نیازمند‌ هستید. این ماده دارای ساختاری منحصر به فرد بوده، که از سنگ آهن استخراج می‌شود و در اثر حرارت ذوب می شود و شما می توانید آن را به شکل های مختلفی تبدیل کنید. این محصول در تبریز تولید بالایی داشته و بعد از آن به سراسر کشور ارسال می شود، تا در دسترس عموم‌ مردم قرار بگیرد.‌ همچنین کارخانه تولید آهن اسفنجی در دامغان علاوه تامین نیاز های داخلی اقدام به صادرات آهن اسفنجی می‌ نماید و این محصول را به کشور های اطراف و اروپایی صادر می کند. با این اقدام ارز آوری بیشتری برای کشور انجام گشته و صادرات غیر نفتی، قدرت خواهد گرفت. همچنین این شرکت تولیدی فروش خود را به صورت اینترنتی و مستقیم شروع نموده است. با این روش فروش، مشتریان با ورود به سایت این شرکت محصولات را مشاهده نموده، سپس اقدام به خرید می کنند. این کارخانه در دامغان بزرگترین تامین کننده آهن اسفنجی کشور می باشد، که همه ساله حجم تولیدات خود را افزایش می دهد تا بتواند جوابگوی نیاز بازار باشد. این مرکز به صورت مستقیم با واحدهای تولیدی در ارتباط است و محصول مورد نظر را با قیمت واقعی به دست مصرف کننده خواهد رساند.

ارتباط مستقیم به معنای حذف واسطه و دلال و سایر هزینه های اضافی از قیمت نهایی محصول می گردد‌ بنابراین پخش با قیمت های مناسب صورت خواهد گرفت. این سایت با توزیع محصولی درجه یک و مرغوب در بازار جهانی نیاز کشورهای زیادی را تامین کرده و صادرات خوبی را تجربه می نمایند. از همین رو خریداران زیادی را می توان یافت، که در سایت های اینترنتی به جستجوی این تولید کنندگان و خرید از آن ها هستند. آهن اسفنجی کم کربن دارای ویژگی های منحصر به فردی است، که این موضوع باعث برتری آن نسبت به محصولات دیگر می گردد. آهن اسفنجی ایران در دنیا مشهور‌ است،‌ که به دلیل فرمول خاصی که دارد، مرغوب و با کیفیت می باشد و در بازار جهانی پر طرفدار بوده و همواره افراد خریدار آن می باشند.

نرمه آهن اسفنجی چیست

نرمه آهن اسفنجی چیست مواد ابتدایی فرایند احیا مستقیم گندله آهن است، که در طی فرایند تولید آهن اسفنجی حدود ۵ درصد مواد اولیه به نرمه آهن تبدیل می گردد و این ضایعات تولید شده، به صورت لجن ناشی از شستشوی گازها و نرمه غبارگیرها‌ در واحد احیا تهیه می‌شوند و روزانه حجم بسیار بالایی از نرمه آهن اسفنجی انباشته خواهد شد، به همین دلیل از نرمه آهن اسفنجی بریکت تولید می نمایند. از آن جایی که نرمه آهن اسفنجی که در احیا مستقیم آهن بدست می آید،‌ مقدار زیادی نمی باشد و تقریبا کمتر از ده درصد از موادی است که از احیا مستقیم بدست می آید، به همین دلیل بریکت سازی هم محدود می‌باشد و به دلیل محدود بودنش مانند محصولات دیگر در جهان برای صادرات مطرح نمی‌ باشد چون آن قدرت تولید نداشته و برای محصولات داخلی استفاده می‌شود. بعد از این که از طریق احیا مستقیم آهن اسفنجی به دست آمد، آن را سرند می نمایند و نرمه آهن اسفنجی جدا می کنند و با مقدار‌ محدودی چسب سیلیکات و آهک ترکیب کرده و در دستگاه فشرده خواهند کرد. بریکت به دلیل ویژگی هایی که دارا می باشد، بهتر است درکوره قوس الکتریکی استفاده گردد.

مهم ترین دلیل استفاده و ساخت بریکت داشتن محیط زیستی سالم می‌باشد، تا با ضایعات آهن و گرد و غبار حاصل از آن بیش از این به محیط زیست آسیب نزنند. این بریکت تحولی در آلیاژ و مشتقات غیر قابل استفاده ایجاد نمود. نرمه ی آهن به دلیل وزن کم، توانایی شارژ در کوره های قوس الکتریکی را نداشته و با توجه به مشکلات موجود برای حمل نرمه، جذابیت زیادی برای صاحبان صنایع دیگر به منظور خرید آن نیست. ازاین رو می توان با تبدیل نرمه به بریکت، دوباره آن را وارد چرخه تولید کرد تا بنا به دلایل زیر، بتوان از آن در کوره قوس الکتریکی استفاده نماییم:

  • عدم امکان انبار نمودن نرمه های آهن اسفنجی
  • عدم امکان انتقال مناسب تا محل مصرف
  • هدر رفتن زیاد
  • درصد بالای خلوص آهن آن به عنوان منبع غنی در تولید فولاد

قیمت نرمه آهن اسفنجی در واقع توسط متخصصین مربوطه تعیین می گردد. اما برای اعلام قیمت نرمه آهن اسفنجی در هر بازه زمانی، نیازمند به رصد قیمت روز فرآورده های میانی فولادی هستیم. در عین حال، بررسی آنالیز نرمه آهن اسفنجی برای تعیین کیفیت محصول، در تعیین قیمت نرمه آهن اسفنجی واجب می باشد. اما این محصول در اغلب موارد، بر اساس پیشنهاد خریداران به صورت مزایده ای تعیین می شود. البته فروش در برخی از بازه های سال بدون مزایده به صورت قرارداد طولانی مدت از طرف شرکت ها اعلام می شود. از مهمترین کاربرد های نرمه آهن اسفنجی عبارتند از:

• استفاده از آن در واحدهای تولید بریکت آهن می باشد.

• استفاده از آن در تولید لنت ترمز متالیک و نیمه متالیک خودرو در صنعت خودروسازی، می باشد.

ضایعات آهن اسفنجی

ضایعات آهن اسفنجی خرید ضایعات آهن اسفنجی برای تامین شارژ کوره های القایی و قوس الکتریکی صورت می پذیرد. خرید ضایعات آهن و خرید آهن اسفنجی، جهت مصرف به عنوان دو محصول اصلی شارژ این کوره ها انجام می گردد. خرید ضایعات آهن، با توجه به این که حدود ۱۵ الی ۱۰۰ درصد شارژ کوره های القایی و قوس الکتریکی از آهن قراضه یا ضایعات آهن و درصد باقی مانده از آهن اسفنجی می باشد، به طور مداوم توسط کارخانه داران انجام می گیرد.

در این مقاله درباره گندله و آهن اسفنجی و همچنین کاربرد های آن ها در صنعت اطلاعاتی را ذکر نمودیم. اگر مایل به خریداری این محصول می‌باشید، می‌توانید از طریق ارتباط با سایت آراد برندینگ اطلاعات خود را ارتقا داده و پس‌از آن اقدام‌ به خریداری محصول مورد‌ نظر‌ نمایید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.