خلال سیب زمینی فله رکورد خوشمزه ترین غذای گینس را زد

در ایرلند، جایی که خلال سیب زمینی فله تا حد زیادی مهمترین محصول بود، اپیدمی بلایت دیررس برای چهار سال متوالی  رخ داد، ایرلندی ها که عملاً فقط به لطف غده زندگی می کنند، خود را بدون منابع می بینند.

وابستگی کامل این افراد به سیب زمینی، همراه با بی تفاوتی مقامات انگلیسی در برابر بدبختی و رنج آنها، این فاجعه زیست محیطی را به یک تراژدی انسانی تبدیل کرد، غذایی که با این همه قحطی جنگیده بود، خود منبع قحطی شده بود.

از جمعیت حدود هشت میلیون نفری، یک میلیون ایرلندی از گرسنگی جان خود را از دست دادند در حالی که یک میلیون نفر دیگر عمدتاً به آمریکا مهاجرت کردند، سیب زمینی می تواند ویتامین های ای سی، کا، پی پی، کافی را برای بدن تامین کند.

به مدت دویست و پنجاه سال از زمان معرفی سیب زمینی در اروپا، گونه هایی که در آنجا رشد می کنند از یک استخر ژنی بسیار کوچک به دست آمده اند، برخی این وضعیت بالقوه انفجاری را مدت ها قبل از قحطی بزرگ ایرلند پیش بینی کرده بودند.

خلال

هرچه تنوع ژنتیکی سیب زمینی کمتر باشد، خطر حمله بیماری ها یا حشرات بیشتر است، بنابراین اتفاقی افتاد که باید اتفاق می افتاد: وقتی بیماری قارچی دیررس، پس از ایالات متحده اروپا را گرفت، هیچ مقاومتی در این جمعیت گیاهی یکنواخت ژنتیکی پیدا نکرد.

بنابراین، اگر می‌خواهیم با بیماری‌های خطرناک و حشراتی که به سیب‌زمینی حمله می‌کنند، مبارزه کنیم، حفظ تنوع زیستی ضروری است، تا همین اواخر، دیدن بومیان آمریکایی که 5 گونه مختلف را در یک تپه پرورش می دادند، غیرمعمول نبود.

علاوه بر این، واریته‌های کشت‌شده با کمال میل اجازه داشتند با گونه‌های وحشی یا گونه‌هایی که در نزدیکی مزارع رشد می‌کنند مخلوط شوند.

متأسفانه، از آنجایی که امروزه تعداد کمی از ارقام پرمحصول معرفی شده‌اند که به تدریج جایگزین بسیاری از واریته‌های محلی کم‌مولد شده‌اند، این تنوع در معرض فرسایش است.

در طب عامیانه، سیب زمینی به طور گسترده ای برای درمان بیماری های دستگاه گوارش استفاده می شود، آنها به عنوان یک عامل پوششی و ضد التهابی برای بیماری های فرسایشی و زخمی دستگاه گوارش، گاستریت با اسیدیته بالا تجویز می شوند.

سیب زمینی تازه، رنده شده، به سوختگی، اگزما، بیماری های پوستی و سایر ضایعات درم کمک می کند، غده های کوبیده آب پز داغ برای بیماری های ریه و دستگاه تنفسی فوقانی استفاده می شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.