سنگ آهن خواف بیجار

ایران دارای 70 نوع ماده معدنی با بیش از 40 میلیارد تن ذخایر معدنی شناسایی شده است که همین امر موجب شده تا ایران به لحاظ ذخایر معدنی، جز 10 کشور برتر دنیا محسوب گردد.

کشور ما دارای معادن غنی بسیار زیادی از مواد معدنی و فلزات گرانبهایی، نظیر؛ آهن، مس، طلا و غیره می باشد، بطوری که حتی تا 100 سال آینده نیز قادر به استخراج مواد معدنی است.

یکی از بزرگترین معادن سنگ آهن در ایران، معدن سنگ آهن خواف می باشد، که به دلیل وجود این معدن، در این منطقه کارخانه های بسیار زیادی مشغول به کار شده اند و سالانه بخش عمده ای از کنسانتره و گندله کشور در آن ها تولید می گردد.

سنگ آهن خواف بیجار

سنگ آهن خواص

سنگ آهن خواص سنگ آهن جز فراوان ترین نوع سنگ فلزات در زمین می باشد، بطوریکه 5 درصد از کل پوسته زمین را به خود اختصاص داده است، که این سنگ ها اغلب به رنگ تیره و سیاه هستند و بلورهای آن به صورت یک هشت وجهی که از قاعده دو هرم آن به هم چسبیده، مشاهده می گردند.

سنگ آهن نوعی سنگ معدنی با رگه هایی از آهن می باشد، که بر حسب نوع کانی موجود در آن به انواع مختلفی، نظیر؛ سنگ آهن هماتیت، سنگ آهن زئولیت، مگنتیت، لیمونیت و نوعی دیگر به نام سنگ آهن سیدریت تقسیم می گردد.

امروزه با توجه به مصارف گوناگون این ماده معدنی، در اشکال متفاوتی در بازار عرضه می گردد، از جمله؛

  1. سنگ آهن دانه بندی شده: نوعی سنگ آهن با خاصیت احیا پذیری کم می باشد، که در سال های اخیر استقبال چندانی از آن صورت نگرفته است.
  2. سنگ آهن کلوخه: رایج ترین شکل سنگ آهن در بازار عرضه، نوع کلوخه می باشد. بطوریکه؛ سالانه جهت مصرف در صنعت تولید آهن و فولاد حدود 700 میلیون تن کلوخه تولید می گردد.
  3. گندله: امروزه حدود 300 میلیون تن گندله تولید و جهت مصرف در صنعت های گوناگون به بازار عرضه می گردد، که از کل این مقدار تولید شده، 80 درصد جهت مصرف در کوره بلند و 20 درصد برای احیای مستقیم کاربرد دارد.

خصوصیات سنگ آهن بر اساس اینکه از کجا تهیه و برای چه منظور استخراج می گردد متفاوت می باشد، بطور مثال؛ سنگ آهنی که در حد استاندارد های سنتی است، برای روش های مدرن استفاده نمی گردد و حتی این موضوع که تحت چه شرایط و با چه روشی تولید و بازیابی شده نیز در مشخصات آهن تولید شده، تاثیر می گذارد.

کاربرد سنگ آهن در صنعت:

در صنعت بیشترین مصرف سنگ آهن برای تولید فولاد می باشد، بطوریکه؛ حدود 98 درصد از کل سنگ آهن استخراج شده در سطح جهانی، جهت تولید فولاد برای مصرف در صنایع خودرو سازی، ساخت لوکوموتیو، کشتی و ساخت و ساز می باشد و 2 درصد سنگ آهن باقی مانده را نیز برای مصارف دیگر مورد استفاده قرار می دهند، نظیر؛

آهن رادیواکتیو: از این نوع سنگ آهن در صنعت داروسازی به عنوان ردیاب در تحقیقات بیوشیمی و همچنین، صنعت فلز کاری استفاده می گردد.

آهن پودر شده: این نوع از سنگ آهن در تولید انواع فولادها، قطعات اتومبیل و کاتالیست ها کاربرد دارد.

آهن قرمز: این نوع از سنگ آهن برای تولید جوهر پرینت، در نقاشی ها، رنگ های هنری و حتی لوازم آرایشی مناسب می باشد.

اکسید آهن سیاه: در این مورد، سنگ آهن در صنعت فلزکاری و یا به عنوان رنگدانه در ساخت مواد پولیش و یا ساخت جوهرهای مغناطیسی و فریت در صنعت الکترونیک و همچنین صنعت داروسازی کاربرد بسیار زیادی دارد.

معادن سنگ آهن در ایران:

اولین معدن سنگ آهن ایران، معدن چغارت بافق یزد می باشد، که در زمان تأسیس شرکت ذوب آهن اصفهان جز معادن اصلی، تأمین کننده ماده اولیه این شرکت بوده است.

این معدن بیش از یک سوم ذخیره سنگ آهن کل کشور را دارا می باشد و به عنوان مهمترین منابع سنگ آهن ایران شناخته شده است.

دومین معدن شناخته شده سنگ آهن ایران، معدن چادرملو در 180 کیلومتری شمال شرقی شهرستان یزد می باشد، که با بیش از 320 میلیون تن ذخیره سنگ آهن قابل استخراج جز بزرگترین تولید کننده های کنسانتره سنگ آهن در کشور محسوب می گردد و ذخایر این معدن تا حدود 10 سال دیگر به پایان خواهد رسید.

سنگ آهن هماتیت اولوژیست

سنگ آهن هماتیت اولوژیست

سنگ هماتیت چیست؟

سنگ آهن هماتیت یکی از انواع سنگ آهن می باشد، که بطور خالص از ۶۹/۹۴ درصد آهن و ۳۰/۰۶ درصد اکسیژن تشکیل شده است و معمولاً به رنگ قرمز دیده می شود.

سنگ آهن هماتیت به واسطه ویژگی های متعددی که دارد، در بسیار از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل خاصیت احیا پذیری و استحکام بسیار زیاد، قیمت کمتر و دسترسی آسانتر سنگ آهن هماهتیت، در صنایع سیمان کاربرد بسیار زیادی دارد و برای پیشرفت زندگی بشر ضروری می باشد.

سنگ آهن هماتیت الوژیست چیست؟

الوژیست نوعی سنگ آهن هماتیت می باشد که درصد آب موجود در آن بسیار کم شده و حدود 70 درصد آن آهن می باشد، که این سنگ معدنی، جلای فلزی و نیمه فلزی دارد و با درجه سختی معادل 5 الی 6، بسیار شکننده می باشد.

بلورهای سنگ آهن هماتیت الوژیست به صورت لوحه ای نازک تا ضخیم، متراکم یا بصورت ستونی، رشته ای، توده ای، استالاگتیتی، الیتی یا خاکی موجود می باشد.

خواص سنگ هماتیت چیست؟

سنگ آهن هماتیت به نام سنگ خون شناخته می شود و در ساخت زیور آلات بسیار کاربرد دارد، بطور مثال؛ این سنگ موجب آرامش و تمرکز ذهنی می گردد و به سنگ قدرت و بزرگی شهرت دارد، همچنین یکی از مهمترین خواص این سنگ در ایجاد تعادل در چاکرای بدن بوده و با توجه به ویژگی های مغناطیسی و توازن انرژی، نصف النهارهای داخل بدن را متعادل می سازد و از انسان در برابر انرژی های منفی محافظت می کند.

از خواص مغناطیس و انرژی موجود در این سنگ در ماساژ درمانی ها جهت رفع گرفتگی و انقباضات ماهیچه ای استفاده می گردد.

معدن سنگ آهن زرند کرمان

معدن سنگ آهن زرند کرمان معدن سنگ آهن جلال آباد، در 35 کیلومتری شمال غربی شهر زرند کرمان واقع شده است، که حدود 131 میلیون تن سنگ آهن قابل استخراج دارد، که شامل؛ 122 تن مگنتیت با عیار 39.1 درصد و 7.5 میلیون تن هماتیت پر عیار و 4.5 میلیون تن هماتیت کم عیار می باشد.

در این معدن، ماده معدنی به روش پلکانی روباز استخراج می گردد و علاوه بر موارد ذکر شده، معدن جلال آباد مقادیر بالایی کانی های سولفیدی، نظیر؛ پیریت و کالکوپیریت را نیز در کانسار خود جای داده است.

کارخانه کنسانتره سنگ آهن واقع در منطقه زرند کرمان، و در نزدیکی معدن جلال آباد زرند، در زمینی به مساحت 115 هکتار بنا شده، که شامل؛ واحدهای خردایش و دانه بندی سنگ آهن و واحد فراوری می باشد و سالانه بیش از 2 میلیون تن سنگ آهن با عیار 68 درصد تولید می کند.

این مجموعه، مسئول تأمین بخشی از ماده اولیه مورد نیاز کارخانه هاي گندله سازي و سینتر سازي متعلق به شرکت فولاد زرند ایرانیان و کارخانه تولید گندله سنگ آهن شرکت بوتیاي ایرانیان می باشد.

سنگ آهن اسفنجی

سنگ آهن اسفنجی سنگ آهن اسفنجی، طی احیای بی واسطه گندله سنگ آهن با عیار 67 درصد و حذف اکسیژن بدون ذوب شدن آن به دو روش گازی و یا با زغال سنگ تولید می گردد، و به شکل قطعات کروی متخلخل در می آید.

این نوع از سنگ آهن به دلیل عیار بالای آهن، کمبود ضایعات آهنی و مشکلات زیست محیطی کمتر، برای ساخت فولاد و آهن مناسب تر است و در صنعت از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد.

بطور کلی حدود 5 درصد فولاد جهان از آهن اسفنجی تولید می گردد، که در صنعت پس از گذراندن مراحل ذوب و احیا، از آهن اسفنجی در فولاد سازی و ریخته‌گری استفاده می شود و با آن محصولاتی نظیر؛ شمش، میلگرد و تختال تولید می گردد.

تولید سنگ آهن اسفنجی به روش میدکس:

روش میدکس یکی از پر طرفدارترین راه ها برای تولید سنگ آهن اسفنجی در ایران و جهان می باشد، که این روش، به عنوان یکی از کم مصرف ترین و پربازده ترین روش ها در سراسر دنیا شناخته شده است، و طی آن با استفاده از گاز طبیعی موجب احیای گندله سنگ آهن می گردند.

گاز طبیعی با ورود به واحد شکست گازی و انجام کاتالیستهای مخصوص و قرار گیری تحت دمای بالا، شکسته شده و به هیدروژن و اکسیژن تبدیل می شود، که در نهایت هیدروژن و اکسیژن تولید شده را وارد کوره احیا کرده و در این کوره ها با اکسیژن موجود در گندله سنگ آهن گداخته و ترکیب می شود و به این ترتیب سنگ آهن احیا می گردد.

جالب است بدانید، حدود 80 درصد آهن اسفنجی تولید شده در ایران، به روش میدکس تولید می شود.

سنگ آهن خراسان رضوی

سنگ آهن خراسان رضوی ذخایر سنگ آهن در ایران به سه میلیارد تن می رسد که نیمی از این مقدار متعلق به معادن سنگ آهن در شهرستانهای خواف، گناباد و بردسکن خراسان رضوی می باشد.

تمام مراحل تولید طرح های اولیه فولاد از استخراج سنگ آهن گرفته تا تولید کنسانتره و گندله و فولاد در داخل خراسان رضوی صورت می گیرد و سپس جهت تولید فولاد به خارج استان ارسال می گردد.

این استان در صدد آن است تا با رسیدن به تولید حداقل 10 میلیون تن فولاد در خراسان رضوی، این استان را به قطب سوم فولاد سازی تبدیل کند، که به همین منظور، تا کنون 11 واحد کنسانتره با ظرفیت 22.2 میلیون تن تولید شده است.

همچنین، 10 واحد گندله با ظرفیت ۲۵.۴ میلیون تن، به همراه ۱۰ واحد آهن اسفنجی با ظرفیت ۹.۴ میلیون تن و ۹ واحد شمش فولاد با ظرفیت تعیین شده ۷.۷۲ میلیون تن در سال در خراسان رضوی ساخته شده است.

قیمت سنگ آهن صادراتی ایران

قیمت سنگ آهن صادراتی ایران امروزه 44 درصد از کل سنگ آهن تولید شده در جهان به کشور چین تعلق دارد، و این کشور جز بزرگترین و در عین حال مهمترین وارد کننده های سنگ آهن در دنیا محسوب می گردد، که به همین خاطر، تقاضای سنگ آهن چین بر بازار هدف و قیمت این ماده اولیه تاثیر چشمگیری می گذارد.

ایران یکی از صادر کننده های سنگ آهن مگنتیت و هماتیت با عیار 54 تا 62 درصد می باشد که جز بزرگترین شرکای تجاری چین به شمار می آید.

هر ساله 98 درصد از صادرات سنگ آهن ایران، معادل 1/7 درصد سنگ آهن مورد نیاز چین، به مقصد این کشور صورت می گرفت، که امروزه به دلیل ناتوانی ایران در تامین این میزان سنگ آهن و رکود بازار واردات چین و از سوی دیگر افزایش موجودی این ماده اولیه در بنادر این کشور، صادرات سنگ آهن کاهش قابل توجهی یافته است.

در حال حاضر، در بازار صادرات ایران، قیمت سنگ آهن مگنتیت با عیار 61 درصدی با کاهش 14 دلاری به 60.1 دلار بابت هر تن فوب رسیده و سنگ آهن هماتیت با خلوص مشابه مگنتیت به 59 دلار بابت هر تن فوب کاهش پیدا کرده است.

در گذشته قیمت سنگ آهن بطور سالیانه و طی مذاکرات پی در پی میان شرکت های معدنی بزرگ و فولادسازان تعیین می گردید و به عنوان شاخص قیمت برای کل صنعت فولاد در نظر گرفته می شد.

این در حالی است که امروزه قیمت گذاری ها بصورت کوتاه مدت و توسط سه شرکت معدنی بزرگ دنیا صورت می گیرد، که به همین خاطر، بسیاری از شرکت های معدنی بزرگ دنیا همچون: استرالیا و برزیل به قرارداد های کوتاه مدت روی آورده اند و برخی عرضه کنندگان بزرگ دنیا از شاخص قیمت متال، بولتین و یا پلاتس استفاده می کنند.

قیمت سنگ آهن عیار 60

قیمت سنگ آهن عیار 60 قیمت سنگ آهن تحت تاثیر عوامل مختلفی، همچون: قیمت فولاد، قیمت نفت خام، قیمت فلزاتی نظیر؛ آلومینیوم و طلا و میزان تولید آهن و فولاد قرار داشته و بسیار متغیر می باشد.

از آنجایی که قیمت سنگ آهن بر اساس شاخصهای نرخ بین الملل تعیین می شود و بر حسب دلار آمریکا محاسبه می گردد، نوسانات قیمت ارز بر قیمت سنگ آهن نیز تاثیر چشمگیری می گذارد و از سوی دیگر، میزان عرضه و تقاضا نیز از دیگر عوامل بسیار مهم تعیین کننده قیمت سنگ آهن در بورس می باشد و همچنین، درصد خلوص آهن، در تعیین قیمت نهایی سنگ آهن عرضه شده به بازار تاثیر بسزایی دارد.

سنگ آهن با عیار 60 درصد، از خلوص آهن بالاتری برخوردار است که این امر موجب گردیده، قیمت این ماده اولیه نیز به نسبت میزان خلوص آهنی که دارد بیشتر گردد، اما از آنجایی که در صورت استفاده از سنگ آهن با این میزان عیار، بازده فرآیند ذوب بیشتر می گردد و آلاینده های زیست محیطی کمتری تولید می شوند، فولاد سازان تمایل بیشتری به خرید این عیار از سنگ آهن را دارند.

سنگ آهن دانه بندی با توجه به میزان خلوص آن دسته بندی و قیمت گذاری می گردد و بطور معمول، سنگ آهن دانه بندی با عیار 48 الی 62 درصد تولید می گردد اما، در این میان سنگ آهن کم عیار با خلوص آهن 48 الی 54 درصد، سنگ آهن عیار متوسط با خلوص آهن 54 الی 58 درصد و سنگ آهن پر عیار با خلوص آهن 48 الی 54 درصد نیز تولید و به بازار عرضه می گردد.

در انتها لازم به ذکر است، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و برقراری ارتباط با مشاورین مجرب مجموعه آراد برندینگ، می توانید از طریق تکمیل فرم مربوطه موجود بر روی سایت ما اقدام فرمایید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.